בית קפה עברי בנגב

עם ישראל מסיים שלושה חודשי נופש היום. התקופה שהחלה בואכה החופש הגדול, דרך חגי תשרי מרובי הגשרים תמה. אתרי התיירות מלקקים את פצעיהם ממנגלים שנשארו דולקים, הריינג'רים המקומיים משמורות הטבע והגנים יכולים סוף סוף לצאת לחופש, מליוני פרות שנצלו יכולות לנוח עד החג הבא והגברת צימר יוצאת לפגרה. כי כמו כל דבר שאנחנו עושים גם את היציאה לחופש עושה עם ישראל מכל הלב. וכשהלב פוגש את הקופונים של חבר, ההנחות מישראכרט ודיסני על הקרח אז ניתן לדעת שחג ומועד בישראל. שהרי הסוכה היא רק תירוץ והמצווה "בסוכות תשבו שבעת ימים" במשמעותה המודרנית היא "בסוכות תבקרו בכל הפסטיבלים, ההופעות, הצגות הילדים , ארוחות החג, עוד ארוחות החג ויתר ההפעלות שסדרו לכם לשבעה ימים". כשחושבים על זה, היו צריכים להאריך קצת את החג המודרני הזה, שהרי האירועים גדלו ובמדינת ישראל המשפחה הממוצעת שרוצה גם ליהנות מפסטיבל כדורים פורחים בדרום, וגם לעלות לצעדת ירושלים וגם לבקר באיזה פסטיבל ילדים וזה עוד לפני המנגל של סוף הקיץ וארבע ארוחות חג רצוף צריכה או עוד כמה ימים לחוה"מ או מסוק פרטי. 280813

אז גם אנחנו יצאנו לחגוג, והמזדה 2, עמוסה כל טוב מצאה את עצמה בחצבה בסופ"ש האחרון. חצבה על שום מה? על שום כך שלא נותרה מיטה פנויה לאורכה ולרוחבה של הארץ. אז נסענו לחצבה. חצבה, ההיא מהפלפלים והתמרים, שמתחרזת עם ערבה. הוויז מתבלבל בדרך ויודעים שאנחנו בכיוון הנכון כי עם הזמן הכביש מצטמצם, ולאט לאט הדרך גם לא מוארת ואת הפרסום של גינדי מחליף כיתוב "בנגב יבחן העם" שמזכיר איך בונים מדינה (מבלי לחפור את השוק הסיטונאי). ואיפשהוא כשכבר אין אפילו תחנות מסודרות של אגד, יש ארומה. ואתה בטוח לרגע שזה חלק מהפאטה מורגנה ושזה תיכף יעלם, אבל זה נשאר. ובפנים עם ישראל, מקיים את המצווה "בארומה תשבו שבעה ימים, 365 ימים בשנה". התרגלנו, והרגלים, כאמור, קשה לשנות.

הגברת צימר דאגה לכל מחסורינו, שכלל בעיקר תמרים ומנגל. מחסורינו לא הספיק להגיע כי גם אנחנו כמו עם וישראל, הגענו מצויידים בכל טוב הארץ ועוד קצת מחו"ל. בדרך לחצבה עוצרים בטיב טעם והרכב הקטן הופך לחללית שיכולה לאגור מזון וחמישה אנשים בסדר מופתי. שכחנו רק להביא מוזיקה. אבל היא מצאה את עצמה סועדת איתנו בדמות שרית חדד, אייל גולן וקובי פרץ בוליום גבוה בחסות השכנים שלנו לצימר, ג'יפאים מוסמכים מהצפון. איפה אתם ניצנים, כבר שאלתי? רק רצינו להתנתק וכבר העלינו סטטוס בפייס. רק רצינו קצת שקט והופ האינסטגרם שוב מתמלא בחיוכים. ואנחנו, רק רצינו להתנתק.
בירוחם חיפשנו גלידרייה. גם הגלידה מחפשת גלידרייה שם כרגע. העולם הזה סובייקטיבי ולכל אחד יש בועה. בבועה שלנו יש גלידריה בכל רחוב. בבועה של ירוחם אין. גם גינדי עדיין לא שם, אבל אם לסמוך על התחזיות הוא בדרך. יש עוד כמה כאלה שלא שם, הרשתות הגדולות, תוכניות חינוך למצטיינים, טובי המומחים בתחום הרפואה או המדע. ויש עוד כמה כאלה שלא מגיעים כל כך, עם ישראל (זה שפוקד תמיד את מצדה ואגמון החולה) לא ממהר לחצות את הכביש שממשיך אחרי אזור המלונות בים המלח (נו טוב, אם ממש חייבים, אז פסטיבל התמר זה עוד ברדיוס). אז מצאנו כמה רוכבי אופנועים, ועוד טיולית של צוערי בית הספר לקצינים שעוד כמה שנים יספרו איך פעם הם טיילו בנגב.

בבריכה של חצבה הזמן עצר מלכת. השירים שם, הם שירי ארץ ישראל הישנה והטובה שהושמעו שם מאז ומתמיד ויושמעו כנראה כך גם בשנים הקרובות. השכנים שלנו מהצימר הרעידו את הבריכה בזמן שאב מקומי לימד את הילדים הקטנים שלו שחייה. הוא מסביר לקטנטן למה לא צריך להיות תחרותי והשכנים מ'הגברת צימר' הולכים מכות בכדור סל. אנחנו רצינו להתנתק אז קנינו עיתון.
בכל שלושת הימים האחרונים נסעו לצידנו אחוז מהרכבים שפוקדים בבוקר טיפוסי את איילון. היינו תיירים בארצנו לשלושה ימים. שלושה ימים שהזכירו לי שיש כאן כמה וכמה מדינות (ועוד מעטפת כללית שמתעסקת 'אחרי החגים' ברוחאני).

כביש החוף פקוק עכשיו, איתנו בכביש נסעו היום עשרות רכבים, לא יותר. הצפון מדהים, אבל יש גם דרום בארץ הזאת, פראי ובתולי, כזה שרק מחכה יתנו לו קצת תשומת לב. הוא מצידו מספיק חם כדי להחזיר בתוצרת של פלפלים שלא מביישת את השווקים של לונדון, באשלג וברום שמספקים מזון לעולם ובכור אחד קטן שאפילו עיני רוחאני (ההוא מהמעטפת הכללית) נישאות אליו. אה.. היה גם את הזקן ההוא שעמד על הראש וחזה, שבעין חצבה יום אחד ישב עם ישראל ללגום משהו קר בלב מדבר בבית קפה עברי בהיאחזות הנגב. לפעמים, חלומות מתגשמים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s